O Niezastąpionych

Misja i cele

Wspieramy rodziny zastępcze i promujemy wartość rodzicielstwa zastępczego. Naszym celem jest tworzenie bezpiecznych i kochających środowisk dla dzieci potrzebujących wsparcia.

Historia i działania projektu

Od momentu powstania projektu “Niezastąpieni”, osiągnęliśmy wiele. Dzięki naszej determinacji i współpracy z zaangażowanymi ludźmi, udało nam się pozytywnie wpłynąć na życie wielu rodzin zastępczych. Działamy od 2021 roku i do tej pory objęliśmy konkretnym wsparciem około 300 dzieci.

Programy Niezastąpionych

PROGRAM

Na wejście

Zdarza się, że dzieci trafiają do rodzin zastępczych jedynie z tym, co mają na sobie. Czasem jest to jedynie to co mają przy sobie. Zakup ubrań, butów, książek i zeszytów, ręczników, pościeli i przystosowanie pokoju – to duży jednorazowy wydatek. Pomagamy na starcie rodzinom zastępczym, finansując niezbędne zakupy tym dzieciom, które trzeba wyposażyć pilnie do normalnego funkcjonowania.

Z jakie wsparcia mogą skorzystać?  zakup najpotrzebniejszych rzeczy dla dziecka : ubrania, wyposażenie pokoju, kosmetyki, akcesoria dla niemowlaków, dzieci, zabawki.

Kto może skorzystać ? 
program skierowany jest do rodzin zastępczych niezawodowych lub spokrewnionych, które przyjęły w ciągu ostatniego miesiąca dziecko

PROGRAM

Wsparcia specjalistycznego

Większość dzieci trafiających do rodzin zastępczych to dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi i traumami emocjonalnymi. Wpływa to na ich rozwój oraz zachowanie, stawiając przed rodzicami zastępczymi spore wyzwania wychowawcze. Ten rodzaj wsparcia jest fundamentalny, jeśli chodzi o pomoc w rozwoju dzieci i wyrównaniu deficytów powstałych na skutek traumatycznej sytuacji rodzinnej. Organizując wsparcie specjalistów pragniemy wesprzeć  wasz trud w  prawidłowym rozwoju dziecka.

Kto może skorzystać ?
program skierowany jest do rodzin zastępczych niezawodowych lub spokrewnionych.

Z jakie wsparcia mogą skorzystać?

wsparcie na terapie, diagnostykę, wizyty lekarskie.

PROGRAM

Stependialny

To program kształtujący wytrwałość dzieci w dążeniu do celu. Dziecko, które osiąga wyznaczony przez siebie samego cel, wzrasta w poczuciu, że jest sprawcze i ma wpływ na kształtowanie swojego życia. Nabiera wartości w swoich oczach, dzięki czemu w życiu dorosłym będzie mu łatwiej sięgać po trudniejsze wyzwania.

Dzieci biorące udział w programie będą wyznaczać sobie krótkoterminowe cele w dziedzinach, w których chcą uzyskać poprawę. Cele mogą dotyczyć uzyskania lepszych ocen w danym przedmiocie, lub rozwinięcie się w hobby (np. w muzykowaniu, czy w sporcie).

Chcemy, aby dzieci czerpiąc motywację z uzyskiwania coraz lepszych wyników, rozwijania swoich pasji czy zainteresowań  budowały pewność siebie oraz mogły rozwijać się w dziedzinach, które je interesują.

Kto może skorzystać ? 
z programu mogą skorzystać wszystkie dzieci przebywające w rodzinach zastępczych niezawodowych, spokrewnionych i zawodowych

Szkolenia dla przyszłych rodziców zastępczych:

Przykładowe szkolenie dla 20 osób kosztuje ok. 20 000 zł. By przeszkolić kolejnych potencjalnych rodziców potrzebujemy wsparcia.

Prowadzimy grupę dyskusyjną

Tworzymy społeczność niezastąpionych, gdzie rodzice mogą korzystać ze swojego doświadczenia.

Szkolenia i webinary

Odpowiadamy na potrzeby rodziców, którzy chcą uczestniczyć w szkoleniach, by mogli uzyskać kwalifikacje. Budujemy świadome rodzicielstwo zastępcze.

Mamy za sobą setki godzin rozmów przez telefon, social media, e-maile.

“Zdarzają się telefony, gdzie krótka rozmowa prowadzi do świadomych kroków, inni potrzebują wyjaśnienia wielu zawiłych kwestii. Ostatnia rozmowa w piątek trwała godzinę, gdzie kobieta chciała zostać rodzina zastępczą dla konkretnego malucha, którego poznała w domu dziecka w innym powiecie. Pomogliśmy jej dobierając najlepszą ścieżkę prawną do uzyskania takiej możliwości.”

Dorota, członek zespołu  “Niezastąpieni”

Pomoc w znalezieniu rodziców zastępczych

“Niedawno mieliśmy taką sytuację: 8 miesięczny chłopiec, zdrowy, przebywający w szpitalu (porzucenie przez matkę). Otrzymujemy telefon o konieczności zabrania go stamtąd. Dzwonimy do rodziny, która nas zna. Zapada decyzja po ich stronie o rozpoczęciu procesu kwalifikacji. Zaczynają szkolenie. Po miesiącu, wszystkie procedury zostają przez nich spełnione, a dziecko zabrane do domu.”

Dorota, zespół Niezastąpionych

Udzielamy także dodatkowego wsparcia w zdarzeniach losowych

Wsparliśmy finansowo wynajęcie mieszkania przez p.Klaudię

“Jestem ich matką chrzestną. Obiecałam przed Bogiem, że się nimi zajmę gdyby rodzice zaniemogli. Chcę im zapewnić dobry byt i normalne życie w gronie rodzinnym.”

Wspieramy rehabilitację Marysi

“Mam Marysię w wieku 13 lat, która do 8 roku życia nie mówiła. Syndrom FASD, mikrouszkodzenia mózgu, wiotkość mięśni całego organizmu. Jest pod opieką nefrologa, okulisty, ortopedy, kardiologa, neurologa, endokrynologa, psychiatry, psychologa, terapeuty SI, logopedy. Wkrótce zaczynamy konsultacje z dietetykiem i terapię traumy, której koszt wynosi 1500 zł miesięcznie.”

Mama Zastępcza Marysi

Partnerzy

Działamy razem, z różnorodnymi partnerami: organizacjami pozarządowymi, instytucjami publicznymi, ekspertami oraz specjalistami z dziedziny psychologii i opieki nad dziećmi. Wspólnie chcemy budować sieć wsparcia w całej Polsce.

Chcesz zostać rodzicem zastępczym?

Fundacja Edukacja z Wartościami
ul. Nowoursynowska 154A
02 – 797 Warszawa

Social Media

© 2024 · Niezastapieni · wszelkie prawa zastrzeżone.

Create by WhiteNight

Napisz do nas

  Zapisz się do newslettera!

   Imię i Nazwisko
   Twój adres e-mail

   Zapisz się do newslettera!

    Imię i Nazwisko
    Twój adres e-mail

    Zostań Partnerem Strategicznym