eduMateriały
Materiały merytoryczne
Rodziny zastępcze – kontakt z rodziną biologiczną
Kolejne spotkanie z naszymi ekspertami poświęciliśmy tematowi kontaktu dzieci znajdujących się w rodzinie zastępczej ze swoją rodzina biologiczną.
Mówiliśmy o tym:
- jak powinny wyglądać kontakty dzieci z rodzicami
- jak możemy uregulować te kontakty
- jakie prawa mają rodzice zastępczy a jakie rodzice biologicznie
poruszyliśmy jeszcze kilka innych tematów, jeśli jesteście ciekawi zapraszamy do obejrzenia tego webinaru.
Co-dzienne życie z FAS
Naszym gościem specjalnym na tym webinarze była Katarzyna Liszcz, która na co dzień zmaga się z:
- alkoholowym zespołem płodowym FAS,
- jak możemy uregulować te kontakty
- i dziecięcym porażeniem mózgowym.
Kasia pomimo swoich dolegliwości:
- procuje w Portalu Rampa w którym odbyła wcześniej staż
- jest autorką bloga co-dziennik życia z FAS
- jest mamą rebornową Amelki
- a 10 listopada zaadoptowała pieska Bobka
Jak przygotować siebie i rodzinę do oddania dziecka?
Na tym spotkaniu rozmawialiśmy jak przygotować siebie, swoją rodzinę, dzieci do przekazania ich do innej rodziny zastępczej lub adopcyjnej. Jak również z powrotem do rodziny biologicznej.
Niezastąpieni - spotkanie z ekspertem "Usamodzielnienie dzieci w rodzinie zastępczej"
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego webinaru z cyklu spotkanie z ekspertem. Na webinarze tym Małgorzata Kubiak-Horniatko Dyrektor PCPR-u w Szczecinku oraz Edyta Wojtasińska mama zastępcza odpowiadał na pytania dotyczące usamodzielnienia się dzieci w rodzinach zastępczych.
Pytania na, które odpowiadały nasze ekspertki:
- jak przebiega proces usamodzielnienia
- w jakim wieku dzieci powinny rozpocząć usamodzielnienie
- jak towarzyszyć dzieciom w usamodzielnieniu i na wile innych.
Dziecko noszone w chuście zaczęło słyszeć
Kuba przyszedł do mnie, kiedy miał 9 dni. W szpitalu podczas badań wyszło, że jest dzieckiem niesłyszącym. Na szczęście noszenie w chuście działa cuda, bo po 2 miesiącach wszystko wróciło do normy.
Dziecko, które zaczęło dostrzegać dorosłych
Oczy, które nie wyrażały niczego, mimika, która nie wyrażała żadnych emocji. Moja decyzja była bardzo prosta i bardzo szybka.
Dziecko odkryło swój potencjał przed mamą zastępczą
Jeszcze parę lat temu w ogóle, gdyby ktoś mi powiedział, że tak ułoży się moje życie, to byłoby mi w to trudno uwierzyć.
Dziecko, które czuje się na tyle bezpiecznie, że nie musi już kraść
I właśnie mama wzięła tę kurtkę, poszła do kasy i mi ją kupiła. I to był w pewnym sensie taki moment kiedy poczułem, że to są ludzie, którzy chcą mi pomóc. I mam tę kurtkę do dzisiaj i oczywiście dwa razy za małą, ale…
Dziecko, które chce do nas wracać
Mnie się tak wydawało trochę pusto w domu. Ja czułam, że chcemy pomagać dalej, że chcemy i możemy. No to teraz mamy w domu 5 chłopaków.
Dziecko powie prawdę, kiedy zasłużę
W pewnym momencie zaczęliśmy się regularnie spotykać przy stole i rozmawiać, o tym, co jest trudne. To oczyszczało atmosferę i porządkowało relacje. Stworzyliśmy taką domową społeczność, gdzie wszyscy czuliśmy się odpowiedzialni
Dziecko nauczyło się być otwarte na innych
Baliśmy się, że nie damy rady, ale w życiu jest tak, że to nie my nim kierujemy. Ludzie obawiają się zostać rodziną zastępczą. Podjęliśmy decyzję, że nie ważne jakie dzieci do nas trafią, będziemy je traktować jak własne.
Dziecko, któremu nikt nie podskoczy
Rozważaliśmy adopcję, ale ze względu na nasze godziny pracy było to niemożliwe. No i wtedy właśnie padło to hasło… A może rodzina zastępcza? Zadzwoniła do mnie koleżanka z pytaniem – czy już jesteście rodziną zastępczą, bo u mnie w przedszkolu dziewczynce umarła mama i trzeba się nią zaopiekować.
Dziecko, które chciało pomagać innym
Pochodzę z bardzo patologicznej rodziny. Było nas w domu dużo i większość rodzeństwa zaraz po urodzeniu trafiało do adopcji. Sam wychowałem się w domu dziecka i pamiętam, że marzyłem wtedy o normalnym domu – z mamą i tatą. Kiedy trochę podrosłem, postanowiłem pomagać innym.
Dziecko, które jeździ przyczepą
Jak ja czegoś dzisiaj nie zrobię, to może to mieć konsekwencje dla nas wszystkich. Bo jeżeli się tego teraz nie nauczymy wszyscy, to na przyszłość będziemy mieli sytuacje, w których dzieci będą uciekały i pozostawiały nie tylko obowiązki, ale i wszystkie problemy.